čtvrtek 25. října 2012

Udělal vesmír s egem chybu?


Udělal vesmír chybu, když vytvořil ego?
Z Eckhart Tolle TV, říjen 2012
Překlad: OrgoNet

Otázka: Ego je často vámi označováno jako nepřítel, proti kterému je třeba bojovat, a tak se mi zdá, že vesmírná inteligence možná udělala s egem chybu?

Eckhart Tolle:
Z jisté perspektivy se ego může jevit jako naprostá šílenost. Z vyšší perspektivy to však není nic víc než součást evolučního procesu lidstva. Je to stupeň evoluce. A jak se nyní blížíme k dalšímu stupni evoluce, začínáme vidět, že ego se již úplně přežilo, nemá žádnou užitečnost. Ale dříve ji mělo.

Teprve až nyní začínáme vidět, jak je šílené, protože se blížíme k dalšímu stupni evoluce. Předtím to neviděl nikdo, s výjimkou velkých mistrů. Již Buddha řekl, že je to iluze. Ježíš řekl: Zapři sám sebe. Což znamená, uznej nereálnost ega. Ale jen málo lidí pochopilo to, co řekli. Byli takovými předchůdci dalšího stupně. Upozorňovali na to ještě předtím, než na planetě došlo k pravému probuzení.

Takže z naší perspektivy, kdy jsme na konci jedné vývojové etapy, se jeví ego jako totálně absurdní, jakmile zjistíte, jaké je a jak mnoho zmatku vytváří. Ale z jiné perspektivy by bez něj nemohlo dojít k žádnému osvícení. I ve svém vlastním životě vidíte, jak jste museli projít nevědomostí. Nemyslím tím nedostatek vzdělání, ale duchovní nevědomostí, nevěděli jste, kdo jste svou podstatou. Udělali jste mnoho chyb na základě iluzorního ega, ale teď už to vidíte a můžete z toho vyváznout.

V dávných dobách lidstvo ještě nemělo ego. Je to zachyceno v mýtech, které najdete u všech kultur, i když neměly mezi sebou kontakt. V mýtech o Zlatém věku, kdy lidé žili ve vzájemné harmonii, v harmonii s přírodou, život byl snadný. .. Ten mýtus ukazuje pravděpodobně na fakt, že kdysi dávno lidé žili ve sjednocení, v jednotě s přírodou, protože ještě neměli vyvinuté ego. A vzpomínka na to patrně přežila v mýtu o Zlatém věku. Je to vyjádřeno i ve Starém zákoně, jako Ráj. To je jedna podoba Zlatého věku, kdy život byl snadný. Ale pak se něco stalo. Nějaký pád, nebo jak to chcete nazvat, a vstoupila do toho ošklivost.

Ten pád, to byl zřejmě počátek lidské schopnosti myslet. Zpočátku to byla zázračná věc, když došlo k myšlení. Někteří říkají, a myslím, že mají pravdu, že když se lidem poprvé přihodilo myšlení, byli velice překvapení, a mysleli si, že k nim v jejich hlavě mluví nějaký bůh. V té fázi se taky vyvinul jazyk. V lidských hlavách vznikl jazyk. Kdo to tam mluví? A tak podle toho jednali, přišla myšlenka a oni to udělali. Zabij toho člověka! Nepřítel, jiný kmen, to nejsou lidé, tak mi to říkají ty hlasy. A hlasy v hlavě, jazyk, se usadily uvnitř. 

Byl to zázrak, protože to umožnilo mnoho věcí, které by bez toho nebyly možné. Vznikly vědomosti, předávání vědomostí, bez toho by nevznikla civilizace taková, jak ji známe. Předávaly se všechny možné druhy znalostí, architektura, začala filozofie, vznikly pojmové vědomosti. A za ta tisíciletí se tyto hlasy staly všepronikajícími, a převážily v pocitu identity. Ještě dlouhou dobu po vzniku myšlení měli lidé smysl pro zakotvenost v bytí, přirozený smysl pro své kořeny. Ale za ta tisíciletí byli stále více vtahováni do myšlení, do režimu hlavy. A tak se jejich pocit identity přenesl z hloubky bytí k hlasům v hlavě. Ale umožnilo to také mnoho věcí.

A nyní je dalším krokem v evoluci návrat k stavu před egem, navíc s dimenzí vědomého uvědomění spojenosti s Jednotou. Zatímco dříve byli lidé spojeni s Jednotou, aniž to vůbec věděli. Byl to přirozený stav spojení. Když se vracíme před ego, vracíme se k jedinému vědomí uvědoměle, a to je ten další stupeň. Není to krok zpět, nevracíme se před Zlatý věk, protože teď už víme.

V bibli je podobenství o marnotratném synu. Otec mu dá dědictví, a on jde do vzdálené země, promarní všechny prostředky a dostane se do bídy. Otec mu pošle vzkaz, aby se vrátil domů. A syn si začne vzpomínat, kdo je. Pak přijde zpět do otcova domu, a jak říká podobenství, je milován hlouběji než předtím.  

Takže, nejdříve jste to ztratili – nikdy jste to vlastně neztratili úplně, protože to byste nemohli existovat – a když se k tomu zase vrátíte, je k tomu přidána hloubka. Vědění. A tam směřujeme. Když si to uvědomíme, tak jsme vlastně egu vděčni, protože bylo součástí naší cesty.

P. S. Orgonet:
Neuškodí zopakovat si mýtus Čtvero věků: http://www.lastura.cz/duchovno/ctvero_veku_podle_reckeho_bajeslovi.html

13 komentářů:

 1. Jsem moc vděčná za vaši práci...děkuji...:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ano,dle výkladů byl člověk stvořen jako podobný Boh(ům)u..máme možnost být kreativní,též vědomě zakoušet svou plodnost..a člověk jako svobodná bytost byl stvořen...pokud jsme tvůrčí,vycházejíc inspirací ze zdroje,je to krásné....ale ona přišla člověku na mysl myšlenka - had v ráji,že ten Bůh si to nejlepší chce sislit pro sebe...a tu se v srdci člověka zrodila nedůvěra, a on byl odtržen od zdroje - když někomu nedůvěřuji, tak nemohu čerpat díky vlastní nedůvěře....a vládce tohoto světa ztrhl pozornost člověka na svět forem..:-)formou kterou nám rozkrývá, abychom se upamatovali, p.Eckhart Tolle se můžeme obrátit k podstatě...patrně díky " zrání" ega dosahujeme vyšší kvality vědomí, kdy dokážeme ocenit to, co nám scházelo...nestojíme o všechnu slávu světa, neb zhledáváme, že to je jen "marnost nad marnost"..:-)Ten marnotratný syn vyžádá od otce dědictví ještě za jeho života, už je mu tata volný,šumák, štěstím pro něj není domov, hledá lepší kvalitu života mimo otcův dům..až o vše přijde hýřivým životem,už bez přátel když už vše utratil...přišla krize,a nemůže najít obživu,nemůže ani coby pasák vepřů jíst jejich pokrm, tu si rozvspomene,("Nakonec přišel k sobě"),že v domě jeho otce je hojnost i u služebnictva, a rozhodne se z této nedůstojné pozice jít k otci,a poprosit ho o místo v jeho domě jako sluha - o synovský podíl se předčasně nerozvážně připravil.( a myslel,že i o svou pozici syna - o svůj nezadatelný stav)..Ale otec ho celou dobu vyhlíží, a když ho pak ve velké dálce spatří,pohnut soucitem vrhá se mu naproti,padne mu kolem krku a zasype ho polibky.Dává příkaz,aby zabili nejlepší kus ze stáda a chystali oslavu: "Jezme a oslavujme, neboť tento můj syn byl mrtev a ožil, byl ztracen a je nalezen! Můj syn byl mrtev a je opět živ!!!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No zbohom... zas sa tu niekto vystatuje demagogickým pamfletom.

   Vymazat
  2. človíčku :) vede mnoho cest k jednomu cíli <3 neodsuzuj a nehodnoť zbytečně .. všichni jsme součástí jednoho <3

   Vymazat
 3. Dnes som tento blog objavila, nejaký čas už počúvam ET a robím si prepis z videa a som užasnutá, nič nadpozemské, nič z čiernej mágie, naprosto prijateľná forma, veľmi dakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom sprostredkúvajú jeho myšlienky

  OdpovědětVymazat
 4. Opravdu probíhá v současnosti rozkvět nového vědomí? Snad někde ve světě ... U nás v ČR jde vše od 10 k 5, stačí se podívat na zprávy. Nekončící krize, chudoba, člověk člověku vlkem. Bohatí bohatnou, chudí chudnou ...
  Spíš bych řekl, že současnot je "zlatým věkem ega", je to vidět všude - v médiích, na ulici, v práci, v diskuzích na internetu ... Všude vítězí sobectví, bezohlednost, arogance, nenávist. Urvi co můžeš, co můžeš zkonzumovat dnes, neodkládej na zítřek. Konzumace vztahů, z kterých se stává pouze nástroj manipulace a soupeření. Myslím že takový mravní rozklad jaký pozorujeme v současnosti nebyl ani v příslovečném starém Římě ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Netreba myslieť, treba na sebe makať.

   Vymazat
  2. Ano, jsme na vrcholu ega, těsně před jeho koncem ;) Je to konec věku Kálí, kde je přesně takový mravní rozklad a úpadek hodnot popisován. Nové energie a možnosti jsou otevřeny těm, kteří o ně stojí. Ne všichni se tak rozhodli.

   Vymazat
  3. A o tom to je...

   Vymazat
  4. Nerada pozerám správy:-))Ale o svet sa zaujímam. A čo sa týka mravného rozkladu a zla, našťastie poznám mnohých ľudí, aj svojich priateľov ktorí už myslia a konajú inak a som za to vďačná. Je ich stále viac.Preto nemôžem povedať, že je to len zlé, naopak začína to byť stále lepšie..

   Vymazat
 5. Je na Vas, co si vyberete "videt"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A presne o tom je to, budeme žiť to, čo si vyberieme a tak ako myslíme.

   Vymazat