neděle 23. května 2010

Jak vysvětlit lidem přítomný okamžik?

Eckhart Tolle: Máme poučovat ostatní?

(Úryvek z přednášky v květnu 2002, překlad Orgonet)

Posluchačka: Stále více si volím být v přítomnosti, a ráda bych sdělila lidem kolem sebe poselství o síle přítomného okamžiku, aniž bych musela kázat a dávat každému knihu. I můj otec chápe sílu přítomnosti, ale to je skutečně jediný mezi lidmi, s nimiž se stýkám. Moji přátelé jsou skvělí, ale potřebují přítomnost, kterou já znám. Hledám cestu, jak jim to předat.

Eckahrt Tolle: Zkusila jste něco?

Posluchačka: Ano, a někdy se z toho cítím vyčerpaná, mám pocit, že je to pořád dokola. Zkouším to vysvětlit. Chtěla bych se zeptat, jak je přesvědčit, aniž by to znělo jako kázání.

Eckhart Tolle: Dobrá otázka. Je dobře, že váš otec je tomu otevřen, že máte aspoň jeho. Často slyším o lidech, kteří dávají moji knihu příbuzným a přátelům. Někdy příbuzný nebo přítel řekne: Jsem ti neskonale vděčný za tu knihu, úplně změnila můj život. Kdybys mi ji nedal, pravděpodobně bych trpěl dalších 10 – 15 let, než bych ji objevil. Takže někteří jsou vděční. Ale pak jsou jiní, kteří řeknou: Prosím tě, cos mi to dal za knihu? To mi nedává vůbec žádný smysl. Takže někteří jsou otevření, a jiní ne. A je těžké předvídat, kdo bude otevřený, někdy jsou tomu otevření lidé, do kterých byste to vůbec neřekli, a naopak, o někom si myslíte, tenhle člověk chodí každou neděli do kostela a pokládá se za duchovně rozvinutého, ten tomu musí být otevřen. A on naprosto odmítne, co mu řeknete, i tu knihu. Takže je těžké předvídat. Někdy mi lidé řeknou, že jsou zklamáni, když jim blízký příbuzný nebo přítel řekne: Proč čteš takové věci, to jsou přece úplné nesmysly. Takže ve vás, v každém, v kom probíhá proces probuzení, je přirozená touha sdělit i ostatním lidem, aby přijali toto poselství. Nejlepší je asi nepokoušet se rovnou sdělit toto poselství slovy, pokud není položena pravá otázka. To je náznak. Můžete darovat knihu, to je dobré, a když si ji přečte, to je taky dobré. Někdo ji odloží na polici a dostane se k ní třeba po deseti letech.
Říkali mi někteří lidé, že dostali tu knihu před 10 lety, tenkrát jim připadala nesmyslná, a po nějakých událostech v jejich životě ji v pravou chvíli otevřeli, a každá stránka najednou dávala hluboký smysl. Takže s knihou to jde, buď je přijata nebo ne. Ale mluvit o ní s lidmi je obtížné, a ani bych to nedoporučoval, pokud to nevyvstane ze zvláštní situace, která vám řekne, že tohle by mohla být pravý čas o něčem se zmínit. Nebo pokud se dotyčný přímo na ty věci zeptá: O čem je tohle? Anebo si někdo třeba všiml změny ve vás. Pokud jde o to, může se stát, že se změníte v tu nejosvícenější bytost na světě, a vaši nejbližší si toho vůbec nevšimnou, to je jiná otázka :)))  Protože oni mají v mysli váš obraz a už dávno nevidí vás, ale vidí jen svou představu toho, kdo jste. Takže si toho nevšimnou, ale jiní lidé si mohou všimnout.
Takže když si někdo všimne změny a položí pravou otázku, je nádherná věc, když se vám podaří začít o tom spontánně mluvit, protože pak těmi slovy, která říkáte, prochází síla... Když se to stane, že ten druhý je otevřen a slova jsou přijímána, tím se zahájí ten magický proces, kdy vzniká duchovní učení. V okamžiku, kdy se to stane, kdy je položena pravá otázka, nikoliv povrchní nebo taková, která naznačuje, že tazatel nevěří v takový nesmysl, tedy pravá otázka je taková, kdy tazatel skutečně chce znát odpověď. Prostá otázka.
Například někdo si všimne, že jste se změnili, a ptá se, čím jste se změnili. Nebo se někdo svěří s nějakým problémem, trápením ve svém životě, z nějakého důvodu se vás zeptá na radu nebo začne s vámi o tom mluvit. Z té situace si uvědomíte, že je to asi ta pravá chvíle, a začnete něco říkat, a slova začnou být přijímána, začne ten nádherný proces, a vy se stanete pro toho člověka duchovním učitelem. To neznamená, že to začne být vaše základní identita, to znamená, že v tu chvíli je vaší funkci sdělit vědomí. Vědomí mluví skrze vás. A ucítíte, že když druhý ta slova přijímá, že skrze vás prochází síla. Když to ten druhý nepřijímá, vy se snažíte, začnete být frustrovaní, nemůžete najít správná slova, takže jste frustrovaní, i ten druhý člověk je frustrovaný, a tím to končí. :))
Takže ono to čeká na pravou otázku, naprosto upřímnou otázku, živou otázku, nebo na situaci, kdy spontánně něco řeknete. A přitom probíhá prohloubení i ve vás, když začnete učit jiného, který je otevřený, a nemusí to nutně být příbuzný, nebo přítel, může to být někdo, koho jste náhodou potkali někde v čekárně nebo kdekoli. Takže ta pravda prochází skrze vás, a ve vás se prohlubuje, protože tím, že učíte, se sami učíte. Ale může to být tak, že s lidmi kolem vás taková situace ještě nepřišla, a nebyla položena pravá otázka, a pak je pouze frustrující snažit se učit lidi, kteří nejsou připraveni, nebo v situaci, která ještě není ta správná. V takovém případě je lépe se chovat tak, jak praví Buddha: zachovat vznešené mlčení, a místo snahy něco vysvětlovat prostě žijete to učení, čili přijímáte ostatní lidi takové, jací jsou v té chvíli. A vy tam reprezentujete přítomnost. Existuje také taková věc jako tiché učení nebo učení beze slov. K tomu dochází, kdykoli jste v nějaké situaci přítomni.
A to je další způsob, jak skrze vás může probíhat učení. Nemusí to být slovně, protože lidé třeba ještě nejsou připraveni slyšet slova. Může to být tehdy, když naprosto přijmete, jací jsou lidé právě teď, nežádáte, aby byli více otevření, nežádáte, aby vás chápali, nežádáte je, aby si nevytvářeli ty problémy, které si sami dělají. Musíte být naladěni na to, abyste viděli, kdy je situace pro slova, protože padla správná otázka nebo je správná situace. Někdy není situace k tomu, abyste něco říkali, ale vždycky můžete být přítomni. A to je také učení. A je to takové učení, které neprochází přes ego druhé osoby. Když použijete slova, může se stát, že vyvolají reakci v egu té osoby. Pak začnete diskutovat, a z toho nic dobrého nevzejde. Ten člověk se ještě hlouběji zahrabe do svého stanoviska nebo mentální pozice.
Takže musíte být trpěliví, situace vám řekne, jestli je vhodné, abyste použili slova, nebo abyste tam byli jen jako přítomnost, protože ta osoba zatím nemůže snést nic více. A někteří lidé nikdy nebudou připraveni, po celou dobu, co je budete znát, ne každý je pro to připraven, a může se stát, že když budete procházet procesem probuzení, někteří přátelé prostě zmizí z vašeho života, dojde k nějaké změně. Příbuzní z vašeho života nezmizí, protože jsou to příbuzní, takže se s nimi budete scházet na rodinných oslavách a budete rok za rokem poslouchat, jak povídají možná pořád ty samé věci.
Jedním z aspektů tohoto učení je, že lidé, kteří nejsou pro nic více připraveni, mohou být v některých případech ochotni věnovat pozornost pocitům uvnitř v těle, nic jiného. Pokud je situace vhodná. Nejde si naplánovat, že příště někoho naučíte něco o vnímání pocitů uvnitř v těle. Ale když je vhodná situace, vyplyne to přirozeně. Můžete učit i babičku nebo dědečka vnímat energii uvnitř těla bez jakýchkoliv esoterických slov nebo duchovních slov, proti kterým by asi měli námitky, jejich ego by mělo námitky. Jenom možnost cítit živou energii uvnitř těla.
I lidé, kteří jsou velice zatíženi myslí vyrábějící problémy, kteří si stěžují, že nemohou přestat myslet na své problémy, i těm můžete říci, když mně se někdy něco takového stane, a probudím se v noci, a vidím, že je zbytečné ten problém teď řešit, tak obrátím pozornost nejprve do svých rukou, pak do nohou, pak prociťuji celé tělo, a najednou přestanu myslet na své problémy a cítím se dobře, je to pěkné být naživu. To je taková velice základní věc, kterou mohou přijmout i lidé, kteří jinak odmítají i náznak něčeho duchovního :-)) – i ti mohou být schopni tohle přijmout. Protože to zní velmi reálně, je to tělo, tak to musí být reálné.
Takže to je velmi choulostivá věc, když se s vámi stane velká změna a chtěli byste to hned každému sdělit, je třeba odolat tomu pokušení. Ne každý to chce slyšet právě teď. Počkejte na správnou situaci, na správnou otázku. A pak dojde k učení.

20 komentářů:

 1. Moc díky za vše co děláš!:-)
  tom

  OdpovědětVymazat
 2. Bezva, děkuji, přesto hledám učitele - ale nevím kde...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechápem načo hladať učitela? svetlo vedomia vie všetko, ktoré máš..

   Vymazat
 3. výborný nápad. Díky Eva

  OdpovědětVymazat
 4. To je úžasný. To jsem potřeboval slyšet. Už rozumím, co znamená "Mlčeti zlato". Díky.

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělý článek, děkuji ...
  I já se již několik let zabývám tématem přítomného okamžiku na svých stránkách o Pohodovém životě.
  Pohodový den všem přeje Honza Buka :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Eckhart Tolle je pro mne úžazný. Kdykoliv si otevřu jeho knížky, nebo si přečtu něco z tvého blogu,jsem nadšen. Díky. Petr.

  OdpovědětVymazat
 7. no jo, ale nedělají z něj lidé ikonu? prvně si čtu o tomto pánovi, myslím, že umí pojmenovat, to co mnozí z lidí cítí... je to taková ta základní myšlenka, já odložit a je to hodně těžké, přetěžké, řekla bych cesta mravenčí. ahoj.

  OdpovědětVymazat
 8. Díky za komentáře, já je nacházím až teď, protože tu ani žádné nečekám a mám vypnuté moderování, dobře mi tak. Píšu si to pro radost, a mám radost, když to baví i vás ...
  Eckhart Tolle a ikona? To by se nasmál :-)))

  OdpovědětVymazat
 9. ...tato knížka mě vždy dokáže "srovnat" do pohody, urovnat si myšlenky a cítit vnitřní klid. Jsou to slova, která dokážou přetnout pomyslné spojení mezi našim egem a námi. Šáhnu po knížce vždy, když cítím, že to potřebuji, děkuji! D.Silver

  OdpovědětVymazat
 10. Děkuji, moc děkuji za tento blog a vůbec za vše. Jsem v úžasu, jak ve správný čas přicházejí ty správné inspirace. Nechat vše plynout (netlačit na pilu) a učit se jednat v souladu se svou intuicí. 8 v ))

  OdpovědětVymazat
 11. Je to všechno úžasné a moc za vše děkuji.Sem tam zažívám přítomný okamžik a je to nepopsatelné...mám pořád za co děkovat...

  OdpovědětVymazat
 12. Moc túžim prebudzať ludí a to čo bolo hore napísané si dobre uvedomujem. Preto viem, že všetko čo k tomu potrebujem, je prítomnosť a preto tú túžbu využívam k ktomu aby som stále na sebe pracoval a stále bol bdelí, lebo len vtedy dokáže človek najlepšie poradiť, vtedy rada nepochádza z ega ale z vedomia pokoja .. :)

  OdpovědětVymazat
 13. Ďakujem za odpovede na moje momentálne problémy. Moja intuícia sa prebúdza čoraz viac. Bola tu vždy, ibaže som ju nepočúvala a ona v podvedomí čakala na moje prebudenie. Som veľmi vďačná za každé nové ráno, do ktorého sa mám tú česť zobudiť. Uvedomujem si krásu svojho tela, jeho dokonalú stavbu a fungovanie jeho orgánov i systémov. Načúvam mu a po dlhých rokoch som si uvedomila dôležitosť vody v tele, taktiež to, že niektoré potraviny mi vyhovujú, iné nie. Po rokoch pohŕdania a hanby som objavila nádheru tela, mysle i života. Uveddomujem si, že vychádza priamo zo mňa a že tam vždy bola. I keď mi je sem-tam ľúto, že toto poznanie neprišlo skôr, som veľmi rada, že sa dostavilo. Viem, že je lepšie neskoro, ako nikdy. Čo sa týka učenia iných, máte úplnú pravdu. Funguje to iba vtedy, keď je druhý človek ochotný počúvať. Ale veď, ako hovorí staré latinské príslovie, slová hovoria, ale príklady tiahnu. Takže niekedy je mlčať zlato.

  OdpovědětVymazat
 14. It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this brilliant blog! I guess for now i'll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account. I look forward
  to new updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

  My website: htc evo design 4G cena

  OdpovědětVymazat
 15. I will right away grasp your rss feed as I can't in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you've any?
  Please permit me recognize so that I could subscribe.
  Thanks.

  My page; htc sensation xe

  OdpovědětVymazat
 16. Excellent site you've got here.. It's hard to find high quality writing like yours these days.
  I seriously appreciate people like you! Take care!
  !

  Look at my website: http://www.biir.net/public_wikis/module_annotation/User:HazelGale

  OdpovědětVymazat
 17. Hi! I've been reading your web site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to mention keep up the excellent work!

  my web blog :: opensqlcamp.org

  OdpovědětVymazat
 18. Dobrý den, děkui za příspěvek, váš blog mě toho spoustu naučil!

  https://miladazahranicemi.wordpress.com/2015/11/06/co-me-naucila-prace-s-lidmi/

  OdpovědětVymazat
 19. Dnes ma otazka, jak predat sve pocity a pociny v pritomnosti ostatnim, byla velmi silna. Jakoby bych se sem navedla ja-vedomi, aniz bych sla cilene hledat na tuto otazku odpoved, proklikala jsem se az sem a dostalo se mi behem chvile odpovedi. Moc dekuji :)Tolle je uzasny a diky jeho ukazatelum je muj posun velmi prohlubujici...

  OdpovědětVymazat